Pielęgnacja zieleni

Poczyniona inwestycja jaką jest urządzona przestrzeń terenów zielonych wymaga systematycznego wykonywania czynności pielęgnacyjnych.  Dzięki odpowiednim zabiegom zapewnimy zdrowy wzrost i rozwój roślinności, zachowamy estetyczny wygląd. Zakres zabiegów uzależniony jest od rodzaju zaaranżowanej przestrzeni. Wyróżniamy dwie pory roku podczas których należy starannie przeprowadzić zabiegi pielęgnacyjne, dostosowując je odpowiednio do każdej z pór. Mowa o okresie wiosennym i jesienny.   

PIELĘGNACJA WIOSENNA

Z początkiem wiosny na przełomie marca i kwietnia rozpoczynają się procesy wegetacyjne. Jest to czas kiedy przyroda budzi się z zimowego snu. Spod ściółki nieśmiało wyłaniają się pierwsze kiełki roślin, trawy i drzewa przybierają barwę soczystej zieleni, a kwiaty i krzewy zakwitają różnorodną kolorystyką. Do licznych prac tego okresu  należą:
- Wygrabienie trawnika z opadłych liści i igieł drzew.
- Wertykulacja i areacja mająca na celu usunięcie ognisk próchniczych oraz obumarłych źdźbeł trawy, a także napowietrzenie warstwy filcowej. Zabiegi te usprawniają  przenikanie wody i substancji mineralnych w głąb darni.
- Zdejmujemy osłony z roślin  i demontujemy kopczyki. Dokonujemy tej czynności w momencie gdy temperatury w nocy przestaną spadać poniżej zera, ale nie zwlekajmy zbyt długo, ponieważ  przyczyni się do rozwinięcia patogenów chorobotwórczych. Tą czynność orientacyjnie najlepiej wykonać z końcem marca a początkiem kwietna. Jednakże należy monitorować zmienność pogodową i wybrać optymalny okres dla tej czynności. 
- Uzupełniamy braki ściółki w rabatach roślinnych. Ściółkowanie rabat posiada szereg zastosowań. Bardzo istotna rolę odgrywa w procesie parowania wody z gleby. Ograniczona jej nadmierne parowanie co pozwala utrzymać prawidłową wilgotność podłoża. Utrzymuję odpowiednią temperaturę powierzchni gruntu, zimą zabezpiecza przed przemarzaniem, a latem przed nadmiernym ogrzaniem. Ściółka z kory ogrodowej jest dodatkowym źródłem minerałów które się z niej wydzielają. Jako komponent podłoża poprawia jego napowietrzenie.
- Cięcia drzew i krzewów w zależności od rodzaju dzielimy na:
Cięcia pielęgnacyjne(odmładzające, stymulujące kwitnienie)
- odmładzające ma na celu usunięcie starych pędów, a skrócenie młodych w czasie spoczynku rośliny.
- stymulujące kwitnienie zwiększa jakość i intensywność kwitnienia.
Umiejętne zabiegi cięcia wpływają na lepszy rozwój, wzrost rośliny jej kwitnienie i owocowanie, a także jej estetykę.
Cięcia sanitarne stosujemy w każdym przypadku gdy roślina wykazuję objawy chorobowe szczególnie naczyniowe lub pojawienie się szkodników. Gdy powstały uszkodzenie mechaniczne tj. złamania, nadłamania. W momencie występowania nieprawidłowej formy roślin (sytuacja w której gałęzie roślin się krzyżują)
Cięcia interwencyjne(korekcyjne, deformujące).
- korekcyjne, wykonywane w sytuacji uszkodzenia przewodnika
- deformujące, gdy powierzchnia korony ingeruję w budynek, zasłania światło okien.
Cięcia formujące mają za zadanie nadanie drzewom i krzewom odpowiedniego formy kształtu poprzez ingerencję w jego bryłę.
- Nawożenie nawozami mineralnymi. Pobudzanie wzrost (N –azot , 20+5+5)pobudzanie korzeni (P – fosfor 20+15+5). Przyczynia się do zdrowotności i odpornością roślin  na choroby i szkodniki. Lepsze wykorzystanie wody i trwały efekt zdobniczy. Nawozy są formą dokarmiania, dostarczają zbilansowany zastrzyk substancji mineralnych. Istnieją różne typy nawozów. Pod względem aplikacji wyróżniamy te posypowe, rozpuszczalne w wodzie płynne, dolistne, granulowane i otoczkowane. Te ostatnie tzw. Osmocote jest postacią kulistych garnulków pokrytych równą warstwą żywicy. Dzięki temu granulki rozpuszczają się równomiernie stopniowo uwalniając substancje mineralne. Są to nawozy o przedłużonym działaniu co wpływa na równomierny wzrost rośliny. Stosujemy go raz w roku co nie zagraża przenawożeniem. Pozostałe typy nawozów maja tą wadę iż ich aplikacja w sezonie jest wielokrotna, dodatkowo rozpuszczają się stosunkowo szybko przenikając do niższych warstw podłoża przez co nie w pełni roślina jest w stanie wychwycić cały zasób.
- Stosowanie środków ochrony roślin. Mają za zadanie walkę z chorobami i szkodnikami. Mianem choroby określa się dysfunkcję czynności życiowych spowodowaną przez czynniki chorobotwórcze.
Czynniki te mogą mieć podłoże infekcyjne ( zarażenie)wywołane mikroorganizmami chorobotwórczymi tj. wirusy i bakterie.
Czynniki o podłożu nie infekcyjnym (fizjologiczne, uprawne)wynikają z nieodpowiednich warunków uprawy tj: stanowisko nasłonecznienia, nieodpowiednia struktura i odczyn ph gleby, wilgotność niedobór bądź nadmiar, uszkodzenia, temperatura i wilgotność powietrza. Czynniki chorobotwórcze wywołuje niekorzystny wpływ środowiska na roślinę powodujący powstawanie i rozwój chorób. Charakterystycznymi objawami zmian chorobowych jest więdnięcie rośliny, zmiany zabarwienia, zniekształcenie części rośli, obumieranie fragmentów. Oprócz zmian fizjologiczny możemy również zaobserwować żerowanie szkodników i pasożytów. Występowanie jaj, grudki kału, skórki wycinkowe, oprzędy, lepkie wydzieliny. W zależności od rodzaju pojawiających się oznak chorób lub pasożytowania należy zwalczać ich występowanie odpowiednimi preparatami.

PIELĘGNACJA JESIENNA

Schyłek września, początek października to pora jesiennych prac w do przygotowania roślin w stan spoczynku. Od tego w jaki sposób zabezpieczysz ogród na zimę zależeć będzie jego funkcjonowanie wiosną. Jest to szczególnie wymagający okres przygotowań ze względu na gwałtowne zmiany temperatur i niekorzystne warunki atmosferyczne. Wykonujemy takie czynności jak :

 

  • systematyczne grabienie opadających liści
  • odchwaszczanie rabat roślinnych
  • usuwanie obumarłych fragmentów roślin
  • areacja trawnika (napowietrzenie)
  • koszenie trawnika i nawożenie. Zadbajmy by trawnik był skoszony przed pierwszymi opadami śniegu. Długotrwałe zaleganie warstwy śnieżnej może spowodować na wysokim trawniku rozkładanie się źdźbeł trawy na boki powodując powstawanie ognisk grzybowych
  • nawożenie roślin w rabatach
  • kopczykowanie bylin i okrywanie kapturkami krzewów i drzewek
  • czyścimy oczka i zbiorniki wodne.
  • cięcie roślin

 

Zakres czynności pielęgnacyjnych:

  • Koszenie trawy kosiarką spalinową    z wywozem
  • Koszenie kosą spalinową  z wywozem
  • Wertykulacja i areacja trawnika
  • Cięcie sanitarne
  • Ciecie interwencyjne

- korekcyjne
-formujące
- formowanie żywopłotu liściastego i iglastego
- formowanie szpaleru liściastego i iglastego
- kształtowanie roślin

  • Pielęgnacyjne   

- odmładzające
- stymulujące kwitnienie

  • Pionizacja drzew liściastych i iglastych
  • Stosowanie środków ochrony roślin

-oprysk ręczny
- oprysk spalinowy

  • Nawożenie roślin nawozami mineralnymi

- posypowo(granulaty)
- płynnie
- dolistnie

  • Obsadzanie kwietników bylinowych, sezonowych
  • Pielenie rabat
  • Grabienie trawy, liści